Plaza Kvinna
Ditt medvetna mode- och skönhetsmagasin
  • SKÖNHET
  • MODE
  • KARRIÄR
  • HÄLSA
  • LIVSSTIL
    • INREDNING
    • MUSIK
    • RESOR
    • KONST
  • KONTAKT
  • PRENUMERERA
  • ANNONSERA

Maria Grazia Chiuri MED MODE SOM MAKT

Skapandet av Fendis berömda Baguette bag och titeln som co-creative designer på Valentino är bara få punkter på italienskans meritlista. När Maria Grazia Chiuri sätter foten hos Dior 2016 blir hon den första kvinnliga chefsdesignern på modehuset någonsin. Budskapet står tydligt när hon sätter tonen för dess framtid: “Vi är ett systerskap. Inte av bara kvinnor, utan också män, som tillsammans arbetar för att göra skillnad.”
Av LINDA STRÖMBÄCK

We should all be feminists. Texten står tryckt på vita t-shirts och bärs av modellerna längs runway 2017.
Kollektionen är Chiuris debut för Dior och har tagits fram med inspiration av författaren Chimamanda Ngozi Adichies Ted Talk och bok med samma namn. Kritikerna är delade i sina åsikter om kollektionen.

Christian Dior : Front Row - Paris Fashion Week - Haute Couture Spring Summer 2018

Den anses både vara fräck men också spegla en lättviktig girlboss-feminism. Men avtrycket på modescenen kommer visa sig endast vara ett i raden av Chiuris innovativa missionerande av det politiska ställningstagandet inom modevärlden. Där mode sträcker sig långt längre än estetik.

Initiativen tar sin grund i 60-talets Rom där Chiuri växer upp. Traditionella könsroller lever i allra högsta grad men genom föräldrar med en progressiv och liberal livssyn får hon studera och tvivel på en förminskad förmåga som flicka elimineras. Konservatismen håller sig samtidigt fast i uttrycket.

I uppmuntran att klä sig feminint visar Chiuri sin självständighet gentemot sin familj i militärjackor och denim. Där och då inser den blivande chefsdesignern att kläder har en unik kunskap i att uttrycka sig och ge en känsla av frihet. Något som senare ska ingjuta det feministiska manifestet i Diors framtid.

Dior : Runway - Paris Fashion Week Womenswear Fall/Winter 2020/2021

Hennes första drag som chefsdesigner på Dior, efter sjutton år på modehuset Valentino, blir att anställa kvinnliga fotografer. Anledningen är för att utforska mode genom den kvinnliga blicken och lyfta den kvinnliga kompetensen inom industrin. Något som hon också reflekterar i boken Her Dior. “Modekampanjer är ofta fotograferade av manliga fotografer – och jag tycker det är helt annorlunda hur män, till skillnad från kvinnor, ser på kvinnor. Om Dior ska prata om femininitet, vill jag anlita kvinnor att se på femininitet. Det är också väldigt viktigt för mig att arbeta med kvinnor av olika bakgrund och estetiska referenser”, berättar Chiuri.

Chefsdesignern blir också den första att införa genusstudier i ett modehus. “Den nya generationen har lyft stora frågor om kön, ras, miljö och kulturer som vi måste reflektera i mode”, menar hon. Uppfriskande, nödvändigt och starkt influerad av hennes dotter utmanar hon idén om hur mode ser ut utanför traditionella könsroller och vill skriva om modehistoriens framtid. Med Diors traditionella avant garde-etos i bakgrunden inspirerar Chiuri onekligen till förändring genom uttryck, politik och mode – för kvinnor, av kvinnor.

Related Posts

Skärmavbild 2022-06-09 kl. 10.18.05

MODE /

Dotter om samarbetet med Rizzo, hållbarhet och att handla second hand

Louise Thott

MODE /

Cartier firade Clash de Cartier i Stockholm och välkomnade sommarens ljus med en oförglömlig kväll

001_Omslag.indd

MODE /

Redo för beautysommar

‹ Så hindrar du kylan från att påverka din hy › Stor trendrapport: HÖSTENS TRENDER

Back to Top

Plaza Kvinna