Bernadotte & Kylberg skapar Stratum Suites – Clarion Hotel Signs nya signatursviter

På Clarion Hotel Signs högsta våningsplan öppnar nu Stratum Suites – tre nya signatursviter formgivna i nära samarbete mellan hotellet och designerduon Bernadotte & Kylberg. Resultatet är en serie rum där svensk formgivning, hantverk och arkitektur möts i en harmonisk helhet, med Stockholm som ständigt närvarande fond.

En ny nivå av svensk design

Hotellet – ritat av Gert Wingårdh – har länge varit en ikon för nordisk form. Med de nya sviterna tar man satsningen ett steg längre.

“Stratum Suites är vår mest omfattande designsatsning hittills. Här förenas konst, arkitektur och ljus till en sammanhållen helhet,” säger David Viklund, General Manager på Clarion Hotel Sign.

Sviterna är belägna i byggnadens karaktäristiska spets – en både vacker och arkitektoniskt krävande yta. Bernadotte & Kylberg har valt att lyfta just detta till sviternas signaturpunkt: ett skräddarsytt arbets- och loungeområde med panoramavy över staden.

Stratum Collection – möbler utvecklade exklusivt för projektet

I samband med lanseringen presenteras även Stratum Collection, en ny möbelserie designad av Bernadotte & Kylberg och producerad i Sverige. Serien omfattar:

  • soffa

  • fåtölj

  • soffbord

  • skrivbord

  • stol

Materialitet, precision och hållbarhet har varit centrala ledord i utvecklingen.

“Vi har utgått från platsen och dess särpräglade arkitektur. Målet var att skapa något som känns självklart här – funktionellt, harmoniskt och med respekt för utsikten,” säger Oscar Kylberg, VD för Bernadotte & Kylberg.

Kollektionens formspråk tar avstamp i byggnadens triangulära struktur, där kromade detaljer reflekterar ljuset och stadssiluetten utanför.

Bokning

Stratum Suites öppnar för bokning 4 december 2025, och vänder sig till gäster som söker en mer förfinad, genomtänkt och inspirerande vistelse – vare sig det handlar om arbete, vila eller något att fira.