Plaza Kvinna
Ditt medvetna mode- och skönhetsmagasin
  • SKÖNHET
  • MODE
  • KARRIÄR
  • HÄLSA
  • LIVSSTIL
    • INREDNING
    • MUSIK
    • RESOR
    • KONST
  • KONTAKT
  • PRENUMERERA
  • ANNONSERA

SCENT OF A WOMAN – 5 dofter som berör

28 november, 2022

Låt oss djupdyka bland höstens dofter! Vi har valt ut fem parfymer i olika stilar. Föredrar du krispigt och kyligt eller omger du dig hellre av ett kryddigt moln? Vi har en doft för dig!

AV FATIMA KRANTZ

SCENT OF A WOMAN – 5 dofter som berör

1.COFFEE O’CLOCK

Här har vi något för dig som älskar kaffe och tycker att processen som innebär att varsamt brygga kaffet efter konstens alla regler med kärlek och omtanke är viktigt. Mona Di Orio’s Cafe Simien tar dig på en resa till Etiopien där kaffet doftar sött och kryddigt. Den här doften är ett tryggt och varmt val för dig som anser att morgonkoppen är guldkanten på dagen.           

Cafe Simien, 4 500 kr, MONA DI ORIO.   

2.WOODY

Här har vi en okomplicerad sandelträdoft omfamnad av svartpeppar och amber. Parfymen är den perfekta balansen mellan pepprig och mjuk. Ett utmärkt val för dig som älskar att sticka ut lite med en doft som efter några timmar kommer lägga sig som ett mjukt moln av trä.             

Eidesis, 1 750 kr, AESOP.

SCENT OF A WOMAN – 5 dofter som berör
SCENT OF A WOMAN – 5 dofter som berör

3.DRIPPING WET

En inspirerande akvatisk doft som återspeglar magin av mareld, ett unikt fenomen där plankton i havet lyser blått av att vattnet rör på sig och skapar en kemisk reaktion i algerna. Det är en doft som inspirerar oss att ta det där iskalla doppet i havet i höst för att friska upp själen.

Mareld, 890 kr, BJÖRK & BERRIES.

 

4.SAGE QUEEN

En härligt örtig doft för dig som vill dyka ner i ditt spirituella jag i höst. Mjuk, sensuell och inbjudande – tre ord som beskriver den här doften perfekt!

The high road, 850 kr, MANTLE.

SCENT OF A WOMAN – 5 dofter som berör
SCENT OF A WOMAN – 5 dofter som berör

 

 

 

5.SWEET BEAN

En klassisk vanilj som är svår att inte älska! Den klockrena vaniljdoften som tack vare mandel och heliotrop känns lagom söt mot huden.

Tardes, 1150 kr, CARNER BARCELONA.

@plazakvinna

@plazakvinna

  • We will always have Paris
  • I samarbete med @exuviance - nu har du chansen att vinna Exuviance Professionals nya C-vitamin serum som ger alla hudtyper ett fantastiskt GLOW! ✨ Serumet innehåller en kombination av C-vitamin och PHAsyra som både skyddar, stärker och förnyar huden! 🍊 Gör såhär för att delta: 1. Följ @plazakvinna och @exuviancepro_nordic. 2. Tagga en vän som du vill tipsa om tävlingen och kommentera med din favoritemoji. Vi väljer ut 3 stycken lyckliga vinnare som tillsammans med sin vän vinner varsitt serum. Tävla senast 14 februari 🧡 Vinnare meddelas via DM. Lycka till!
  • PLAZA x SHOWROOM – Plaza lanserar Plaza Live och gör det tillsammans med @showroom.sverige 🤍 Följ med oss på Plaza kvinna, Plaza interiör och Gourmet bakom kulisserna för att ta del av stylingtips, inspirerande beauty, drömmig inredning, spännande mat och härliga dukningar i våra LIVE-sändningar! Det här vill du inte missa - Välkommen till Plazas showroom!
  • Tatjana Patitz, one of the Original Supermodels, has Died at the age of 56 due to breast cancer. Our thoughts are with her family and friends ♥️ Photo: Tatiana in the 80s at Cafe the Flore, Paris.
  • Shahed at Le Bristol shot by @louisalh styled by @filippahagg
  • MOOD
  • Get inspired for a Christmas weekend in Paris Photographer @louisalh Stylist @filippahagg Makeup @mikimatsunamakeup Hair @miwamoroki Thank you @lebristolparis
  • CELINE 17 - CELINE AT THE WILTERN VIP images
  • CELINE 17 CELINE WINTER 2023 THE WILTERN LOS ANGELES, CALIFORNIA DECEMBER 8TH, 2022
View on Instagram

Related Posts

285630831_315005974016534_6723645341229428364_n.tiff

SKÖNHET /

Fixa festmanikyren

david-clode-FLAHpMC1Yp4-unsplash-v2

SKÖNHET /

Choose your booster

cpm35-2022-08-30-200617.245

SKÖNHET /

5 snabba med Felicia Aveklew

‹ Alla makeup- och hudvårdsfantaster – här är årets julkalender från CAIA › Ta hand om din IMAGE – med rabattkod!

Back to Top

Plaza Kvinna